Nejen tarotová pohádka o číslech

Čísla stejně jako karty můžeme vidět jednotlivě i v souvislostech. Každé z nich má vlastní vypovídací schopnost, ale teprve vzájemné souvislosti posílají naše znalosti do jiné úrovně.

S trochou nadsázky a potřebným zjednodušením se na vývoj čísel v řadě můžeme podívat jako na příběh. Začátečník si snáze zapamatuje klíčové prvky a pokročilý sám nalezne rozšiřující souvislosti. Příběh je pouhou inspirací a osnovou.

1 – záblesk

Jednička je potenciál nového začátku, ale je jako švihnutí bičem, které můžeme propásnout. Přijde i odejde s jedním mrknutím. Abychom měli větší šanci, jednička často chodí v sériích.

Kdo má rád naturalistická podobenství, může si jedničku představit jako spermii, které taky plavou v sériích 😋 Pokud jsou zdravé, každá jednotlivá spermie obsahuje potenciál nového života, ale chraň nás ruka páně, aby se z každé nový život opravdu narodil! Na to je dobré vzpomenout, když pláčeme nad promarněnou příležitostí. Zcela jistě přijdou další!

V tarotu jsou všechny jedničky nabité potenciálem a ve výkladu znamenají příslib nových šancí na různých úrovních.

2 – hnízdo

Pokud se má jedničkový zárodek uchytit a růst, potřebuje najít úrodné lůno. Klidné a tiché místo, chráněné před vnějším nebezpečím. Taková je dvojka. Dalo by se říct, že dvojka je domovem pro jedničku. Oplývá trpělivostí a hloubkou, protože povrchnost není zárukou úspěšného hnízdění. Dvojka neumí dělat věci naoko, svým nastavením potřebuje pevně uchopit a držet.

Dvojka je velkou výzvou pro mužské elementy oheň a vzduch. Ty se jen obtížně dají vtěsnat do dvojkové energie, protože jejich podstata je dynamičtější a příslušné karty malé arkány podle toho vypadají.

3 – nový život

Jednička byla potenciálem nového začátku, ale teprve po nalezení vhodného lůna a uplynutí inkubační doby se skutečně zrodí nový život. Trojka je ten skutečný začátek, zkrátka zrození. Trojka je důvod k oslavě nebo také k truchlení, pokud se všechno nevydaří jak má. Trojka nás učí pečovat o slabé a bezbranné, ale taky připomíná, že není ostudou přijmout pomoc, pokud se něco nového učíme nebo se na chvíli sami staneme bezmocnými.

4 – disciplína

Každé novorozeně potřebuje řád. Často říkám, že čtyřka je hranatá a symbolizuje přihrádky a kategorie. Formuluje pravidla a trvá na tom, abychom se podle nich řídili. Je to pracovité číslo, chce něco dokázat a jde za svým cílem krok za krokem. Je to zosobněná zodpovědnost a povinnost. Představuje autority, které z trojkového novorozeněte chtějí vychovat úspěšného člověka.

Velkou výzvou pro čtyřku je nepřehnat to s pravidly, aby ze života nevymizela radost a spontaneita. Orientace na výkon a výsledky může být frustrující a zvrhnout se může do nehorázné pýchy stejně jako do panického strachu z neúspěchu.

Tarotové čtyřky zdařile představují různé aspekty popsaného principu.

5 – svoboda

Co je přirozeným důsledkem chronického uplatňování pravidel? Touha z nich uniknout, získat svobodu a prostor pro vlastní rozhodování mimo stávající přihrádky. Pětka takovou svobodu hledá. Pětka opouští bezpečný prostor zavedených pravidel v naději na šťastné zítřky bez hranic. Někdy je to boj a rebelie, jindy zklamání z nenaplněných očekávání. Usilovat o svobodu a najít její dospělou podobu není procházka růžovou zahradou. I proto se někdy říká, že pětka představuje první vývojovou krizi.

Ale právě pětka nám pomáhá najít vlastní identitu jako nadstavbu nad pravidly, která definovali jiní. Způsob takového hledání ukazují v tarotu pětky malé arkány. Velekněz je pak archetypem svobody ducha nad hmotou, aniž by byla hmota jakkoli popřena či znevážena.

6 – vztahy

Jakmile pětka dosáhla určité svobody, už by se chtěla družit. Hledá partnery a intenzivně komunikuje s okolím až je z ní šestka. Po dvojce je to další výrazně párové číslo, je tu však zásadní rozdíl. Dvojka přijímá pudově a bez větších výhrad poskytuje útočiště kolemjdoucím jedničkám. Šestka má zkušenost pětky, zná hodnotu vlastní svobody a její párování je více vědomé. Šestka dobře ví, že nic není absolutní a všechno je k něčemu vztažené.

Aby někdo vyhrál, musí být jiný poražen. Abych něco dostal, musím trochu odevzdat. Šestka hledá rovnováhu mezi vytouženou trofejí a cenou, kterou je za ni ochotná zaplatit. A tak pořád smlouvá a komunikuje, získává a ustupuje. Šestka se neustále vyvíjí a nikdy není pustým ostrovem uprostřed oceánu.

7 – růst

Šestka je někdy tolik pohlcená v síti sociálních vazeb, že přestává vnímat sebe a své potřeby. A tehdy přichází sedmička s důrazným apelem na růst. Plošné štěbetání sedmička za růst nepovažuje. Chce kvalitativní posun vpřed a buď to bude s lidmi, se kterými je šestka ve vztazích, a nebo bez nich.

Někdy se říká, že sedmička je číslem duše. Já ji cítím jako číslo pravdy, protože se nedá nijak ukecat. Možná pozdržet na časové ose, ale to je tak všechno. Sedmička nás donutí udělat změny, které z hloubi duše potřebujeme, i když rozum a přátelé nesouhlasí.

I proto jsou tarotové sedmičky plné zmaru, lítosti a zklamání. Je to popis přirozených emocí na změnové vibrace. Málokomu se chce dobrovolně opouštět zaběhané koleje, obvykle potřebujeme extra dávku odvahy nebo pád do bahna, který nás sebezáchovně vyburcuje. Sedmičky mohou být krizové, ale vedou k našemu vyššímu dobru.

8 – vytrvalost

Někdy nás nebaví se k pomyslnému dobru plahočit, rány osudu se nám mohou zdát příliš a tak se rýpeme v sebelítosti a chce se nám všechno vzdát. To se začínáme utápět v opakujících smyčkách osmičky. Pořád dokola a žádný viditelný pokrok. Tohle vydržet chce trpělivost a houževnatost. A právě taková osmička je. Povzbuzuje, abychom nic nevzdávali těsně před cílem. Ale stejně tak říká, že není ostudou vzdát se nepotřebných břemen. Osmička nás učí vyvažovat protipóly v perspektivě všech dosažených zkušeností. Uhlazuje hrany mladickým představám čtyřky o disciplíně a zodpovědnosti, doplňuje původní hranatost velkorysou tolerancí. Chápe, že žádný strom neroste do nebe, a neobviňuje nebesa, když do některého stromu udeří blesk. Učí se z vlastních chyb, ale nebojí se nějaké další chyby vyrobit. Ne náhodou se osmička podobá nekonečnu, protože osmičkové snažení většiny z nás vlastně nikdy úplně nekončí.

9 – poznání

Ve vzácných okamžicích, ve kterých se nám podaří získat nad peripetií osmičky nadhled, přichází poznání a pochopení celého principu. Dokud jsme uvnitř, nemáme potřebnou perspektivu. Moudrost devítky je proto spojována s odlehlými místy, meditací, půstem nebo stářím. Odstup od problému přichází přirozeně s věkem a nebo si takový stav můžeme opatrně navodit. Což neznamená, že hladovění automaticky přináší moudrost!

Devítka je hluboký vhled, který nelze úspěšně předat tomu, kdo není připraven. Moudrost devítky není rychlé občerstvení a kdo se k ní pokouší dostat jenom intelektem, tomu přivodí akorát bolení hlavy. Mečová devítka je toho dobrým příkladem. Trpělivé skládání mozaiky ze střípků s odlesky hlubin duše dává mnohem větší smysl a taková poznání můžeme v zahradě svého života směle zasadit a očekávat budoucí úrodu.

10 – cyklus uzavřen, začínáme nanovo

Dalo by se toho jistě napsat mnohem víc, ale na nedělní zamyšlení je toho více než dost 😊

Pokud s některým tvrzením nesouhlasíte a nebo je chcete jakkoli rozvinout, použijte okénko pro komentář.

Předem děkuji a přeji hezké dny,

Ivana

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s