Jak se naučit dobře číst tarot?

Otázka, kterou mi lidé často pokládají. Po letech zkušeností mohu s čistým svědomím říct, že je to kombinace znalostí, intuice a schopnosti poskládat jednotlivé vjemy do smysluplného příběhu. Nezbytnou podmínkou je trvalá otevřenost k přicházejícím lidem a jejich osudům, přílišná osobní zaujatost deformuje výsledek.

Na začátku se obvykle každý prokouše nějakou příručkou, která definuje významy jednotlivých karet. Pokud si dáte práci a shromáždíte velké množství příruček, s překvapením zjistíte, že se v popisech karet až zásadně rozcházejí. Jak je to možné?

Tarot obsahuje svá tajemství ve vrstvách a při výkladu vidíte jen to, co koresponduje s odpovědí na položenou otázku. A právě intuice je jako výtah, který neomylně zastaví ve správném patře. Kdo se pokouší nahradit intuici souborem informací, snadno zabloudí, chytá se vlastních zkušeností jako záchranného lana a to nemusí pro jiné lidi fungovat. To je i úskalí příruček.

Prvním krokem pro úspěšné čtení tarotu je uvolnit svou intuici, nesvazovat ji rozumem a nedělat unáhlené závěry. Intuice je pomalejší než mozek a často vydává svá svědectví spíše v obrazech. Takže v prvním kroku se učíme přepínat na jiný druh vnímání a vidět v kartách i to, co tam nikdo nenakreslil.

Součástí tréninku intuice je i posilování důvěry v jedinečnost našeho vnímání. Neboli karty na každého mluví jazykem, kterému nejlépe rozumí a který ho spolehlivě dovede k cíli. Cesty se mohou různit, ale konečný příběh souhlasí.

Druhým krokem je osvojení řeči elementů a čísel. Je to zkratka, která setřídí intuitivní obrazy a pocity do skupin, aby se nám s nimi lépe pracovalo. Kdo chce tento krok přeskočit, může.

Třetím krokem je klást funkční otázky a interpretovat intuitivní vjemy tak, aby byly odpovědí na položenou otázku. Neboli když se zeptám CO, neměla by být odpověď JAK. Nebo až jako doplněk na druhém místě.

A to jsou základy, se kterými si člověk vystačí i bez příruček a může tvořit sérii otázek a odpovědí pro jednu kartu. Trpělivě setrvat v tomto bodě a trénovat každý den s jedinou kartou přináší v dlouhodobém horizontu lepší výsledky než se střemhlav vrhat do složitých výkladových vzorců.

Pokud by vás přesto svrběly dlaně, začínejte se schématy o malém počtu karet a ujistěte se, že dobře souzníte s logikou vybraného schématu. Je to jako v gramatice pochopit, co ve větě představuje podmět, přísudek či předmět. Záměnou větných členů dochází ke změně významu věty, v našem případě výkladu. A to opravdu nechceme.

Držím palce vašemu experimentování a přeji spoustu zábavy, uvolnění i poznání.

Vaše Ivana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s