Jaké karty pro výklad vybrat?

Určitě takové, které na vás nějak „mluví“, rezonují s vaším nitrem, jsou pro vás přitažlivé. Z toho důvodu si myslím, že by si karty měl vybírat každý sám a to víc srdcem než hlavou. Nedejte na dobře míněné rady, protože při výkladu budete s kartami pracovat vy a ne poradní houf přítelkyň.

Když pro vás budou obrázky karet na první pohled ploché a bez života, pak nemluví řečí vašeho srdce, i kdyby byly nakresleny sebelíp. Nemusíte hned vědět co říkají, ale potřebujete je vnímat plasticky, aby ve vás vzbuzovaly nějaké emoce a pokud možno hned celou škálu. Pak je skoro jisté, že z nich dokážete velmi brzy vykládat i bez přiloženého manuálu.

Možná dokonce zjistíte, že v ruce nedržíte tarot. To ale nevadí! Vykládacích karet je velké množství a pokud se na jejich podstatu naladíte intuicí, nemusíte vědět o tarotu nic a přesto dokážete lidem dobře vyložit.

A jak poznáte co je tarot? Chtělo by se říct, že je to na krabičce napsané 😋

Tarot může mít tisíce grafických podob, ale dodržuje určitou vnitřní strukturu. Sadu tvoří 78 karet, kde dominantu tvoří tzv. trumfy nebo též velká arkána. Je to esence moudrosti universa s danými zákonitostmi a někteří kartáři si při výkladu s touto sekvencí 22 karet úplně vystačí. V kompletním balíčku ale nechybí malá arkána – karty od esa do desítky a rodina dvorních karet, to vše ve čtyřech barvách, kopírujících elementy ohně, vzduchu, vody a země.

Pro mě osobně je při výběru karet důležité zobrazení jednotlivých elementů. Vždycky vytáhnu dvorní karty a nechám je na sebe působit. Pokud jsou pro mě představitelé ohně příliš statičtí nebo je voda jenom mokrá a nic víc, pak určitě od takové sady prchám dál. Ale opakuji, že každý to můžeme mít úplně jinak a je to tak v nejlepším pořádku.

00_blazenPatrně nejrozšířenějším tarotem je Rider-Waite, ze kterého vychází i velká spousta grafických odvozenin. To znamená, že se mnozí umělci soustředili na vlastní výtvarné pojetí prvků, definovaných pro jednotlivé karty právě v sadě Rider-Waite.

Když jsem v prodejně s kartami stála poprvé já, bez většího rozmýšlení jsem vybrala sadu Crowley. Obrázky se mi zdály mnohovrstvé, jakoby byly příslibem postupného odhalovaní různých tajemství. Také na první pocit souzněly s mým přesvědčením, že není na světě všechno buď černé nebo bílé.

0_BlazenTZa dlouhé roky práce s tarotem jsem tuhle sadu několikrát na delší dobu odložila, abych se nadechla s něčím jednodušším, ale pak jsem se pokaždé vrátila. Je to prostě jako s jazyky. Můžete se jich naučit mnoho, ale jenom jeden je ten rodný. A při výběru vykládacích karet rozhodně pomůže, když si hned napoprvé vyberete obrázky, které někdo nakreslil v mateřštině vaší duše.

Věřte nebo ne, ale až takové karty uvidíte, poznáte to na první pohled.

Pro hlavní ilustraci jsem vybrala kartu Blázen z tarotů Legacy, Mýtický, Swedish witch a Röhrig.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s