Čtyřkové karty v malé arkáně

Po malé pauze se vracím k sérii o malé arkáně podle energie čísel. V jedničce jsme mluvili o prvotním záblesku, dvojka poskytla prostředí, aby se v něm záblesk mohl realizovat, a v trojce jsme uviděli první náznak výsledku. A dnešní povídání má stabilizační energii čísla čtyři.

Čtyřka je stabilizací trochu posedlá. Potřebuje ohraničovat, zabezpečovat, ochraňovat. Zkrátka napřít svůj výkon ve jménu nastolení řádu. Někdy je to ku prospěchu věci a někdy to už může svazovat. A jak se to projevuje napříč elementy?

Oheň si obecně na pravidla moc nepotrpí, chce se pohybovat vzhůru a vpřed. Ale má v sobě i velkou potřebu radosti a konzumace zážitků. A přesně takovou občerstvovací stanici pro oheň představuje čtyřka holí. Tady se ten divoký oheň na chvíli představí jako teplo v domácím krbu, kde všechny členy rodiny hřeje pocit vzájemné sounáležitosti. Čtyřka holí jsou okamžiky horečnatého štěstí, které nás zaplaví po dokončení nějakého díla, kdy z nás možná ještě odkapává pot, ale srdce se tetelí blahem z dosaženého výkonu. Užít si hrdost nad vlastními výsledky a podělit se o to s blízkými nějakou vhodnou oslavou, i to je téma čtyřky holí.

Základní energie vzduchu je všudypřítomná nepolapitelnost, nespoutanost, svoboda a rozpínavost. Tudíž jakékoli ohraničující tendence vzduch přijímá s nelibostí. Nakonec se dokáže vtěsnat kam čtyřka zavelí, ale je to kompromis se skřípěním zubů. Jakmile vzduch najde ve čtyřkovém bednění skulinku, už z toho dočasného vězení utíká. Svoboda je pro vzduch důležitější než to, co se obecně považuje za štěstí. I proto je příměří čtyřky mečů velice křehké a sebemenší změna okolností může dosažený kompromis úplně rozvrátit.

Voda sama o sobě prostě je, její tvar a pohyb definují vnější okolnosti. Zformuje se podle koryta a rychlost pohybu určuje gravitace a výškový gradient. A jestli čtyřka něco poručí, voda takový povel absorbuje a za nějaký čas uvidíme výsledek. Voda nic neumí rychle, na vodu je zbytečné spěchat. Ale s nekonečnou trpělivostí dokáže i díru v kameni vytvořit. Ne že by to byl její záměr, ona jen dává svou nenápadnou reaktivní sílu tam, kam ji pošlou okolnosti.

Jestliže jsem trojku pohárů nazvala velkým mejdanem, tak ve čtyřce jsou všechny emoce koncentrované na menším prostoru, jsou konkrétněji zaměřené. Vždyť čtyřka je i o výkonnosti a zaměření na cíl. Jak si nejlépe představit energii lásky ve čtyřce? Nejlepším příkladem je láska mateřská. Ta je velmi orientovaná na subjekt a je rozhodně vedená touhou dosáhnout nejlepších výsledků. Pakliže nemá potřebné ředění, stává se z životadárné mateřské lásky svazující láska opičí. A to je ve stručnosti obsah i výzva pohárové čtyřky.

Země představuje řád sama o sobě, tak jak bude vypadat působení čtyřkové energie? Ve trojce se otáčela kola pětiletky, práce šlapala a postupovala kupředu. Čtyřka je takový dráb, který chce dohlédnout na dokončovací práce a zajistit dílo i pro další generace. To znamená kvalitu, určitou monumentálnost a především ostrahu před závistivými vpády potenciálních nepřátel. Čtyřka disků žije tím co shromáždila a vystavěla uprostřed vysokých zdí, jako v pevnosti. Ale ne nadarmo se říká, že co nás chrání, to nás zároveň vězní. A to je i případ diskové čtyřky.

U všech karet jsme v různých energiích viděli stejný princip. Ochrana a řád jsou skvělá zábradlí, ale jejich intenzitu je třeba neustále upravovat podle okolností. V opačném případě si důsledná čtyřka zadělává na vzpouru.

A o tom, jak vypadají vzpoury utlačovaných elementů, si povíme příště nad tarotovými pětkami. Uvítám Vaše dotazy a komentáře.

S láskou, Ivana

V obrazové příloze jsou použity karty z tarotové sady Crowley.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s