Jak formulovat kartám otázku?

Základní pravidlo zní – jaká otázka, taková odpověď. Pokud je otázka ledabylá nebo velmi všeobecná, karty nemají moc možností odpovědět chytře a přesně. Naopak pokud formulaci otázky věnujeme čas a pozornost, účinnost výkladů se rapidně zvýší.

Pro začátečníka je užitečné své otázky a odpovědi zapisovat, protože někdy až s odstupem času vidíme, kde jsme udělali chybu. Zdá se vám to jako ztráta času? Uvedu příklad zdánlivě jasné a poměrně časté otázky.

Má smysl setrvávat ve vztahu?

Tazatel chce patrně vědět, zda se současná situace zlepší a bude ve svém vztahu zase šťastný. Pokud tedy karty odpovědí své lakonické ANO, tazatel si to přeloží jako „ano, vztah se zlepší a já v něm zase budu šťastný“.

Jenže otázka zněla, zda má smysl ve vztahu setrvávat. O štěstí nebyla v otázce řeč. Ani o tom, jak se bude dotyčný vztah vyvíjet. Takže odpověď ANO se týká pouze toho, že existuje nějaký smysl, pro který ve vztahu setrvat. A tím smyslem může být třeba nějakého druhu poučení po průchodu peklem. A to je dost odlišná interpretace od našeho očekávání na budoucí štěstí, že? Navíc jsme se neptali na to, jestli je nutné to poučení získat a nebo ho získat právě teď.

Jak tedy otázku změnit, abychom se dozvěděli odpověď na otázku, která zůstala pod tou původní nevyslovená? Jaké chyby původní otázka obsahovala?

  • Otázka je formulovaná jako „zavřená“ – neboli taková, že se na ni dá odpovědět pouze ANO – NE. Má to smysl? ANO – NE. Zavřenou otázku mohu položit jako zpřesňující na konci výkladu, ale určitě by neměla být tou hlavní nebo jedinou otázkou pro výklad. Zavírá totiž brány pro skutečně důležité informace. Učte se klást otázky otevřené – tedy ty, na které se nedá odpovědět pouze ANO – NE. Pomůže vám, když se naučíte na začátek otázky dávat JAKÝ nebo CO. Už změna původní otázky na „Jaký smysl má pro mě setrvat ve vztahu“ přinese informace, podle kterých se můžeme sami a kvalifikovaně o setrvání ve vztahu rozhodnout.
  • Samotná formulace „má něco smysl“ je trochu zavádějící, protože nějaký smysl se dá najít skoro na všem. Zejména když bereme do úvahy široké vesmírné souvislosti. A opravdu jen málokdy pro své životní rozhodnutí potřebujeme ten smysl znát. Bývá to alibistická formule, když je pro nás zatěžko přijmout zodpovědnost za nesnadné rozhodnutí. Pokud naše zvídavá mysl po hlubším smyslu touží, je dobré tuhle otázku odložit na pozdější fázi výkladu a nejdříve získat „přízemnější“ odpovědi.
  • Co je tedy pod prvotní otázkou skryto? Co chce tazatel opravdu vědět? Vždycky když slyším nějakou vzletnou otázku, raději se na chvíli zastavím a zjistím skutečnou podstatu otázky. Tady je zřejmé, že je to prostá otázka na budoucnost vztahu. Formulace může znít jednoduše „Jak se bude vztah tazatele dále vyvíjet?“
  • A ještě lépe, pokud do otázky přidám časové určení. Například „Jak se bude vztah tazatele vyvíjet v horizontu do 5 let?“ Protože v otázkách bez vymezení časového úseku karty zvolí období, které ony považují za důležité. Aniž by se nám to nějak pokoušely specifikovat.
  • Kdykoli se ptáme karet na vývoj situace, je dobré zahrnout do výkladu i současnost. Proč? Výklad se zabývá klíčovými událostmi, ale jejich definici může mít tazatel odlišnou. Karta na pozici „současnost“ vyjasní případná nedorozumění a zároveň stanoví linii vidění klíčových situací pro karty na pozici „budoucnost“. Finální verze původní otázky pak je „Jaká je současnost a budoucnost vztahu tazatele v horizontu do 5 let?“
  • A teprve až karty vytáhnu a poctivě vyložím, následuje moje oblíbená doplňující otázka na doporučení. Obvykle používám dvě karty, abych získala obě strany doporučující mince „Co karty radí – nač se teď ve vztahu soustředit, co dělat“ a „Co karty radí – čeho se teď ve vztahu vyvarovat“. Je to vlastně variace na „co mám dělat“ – ale když následuje až po hlavním výkladu na vývoj situace, dostává jen malý poradní hlas a ten je adekvátní.

Samostatnou kapitolou jsou pak otázky pro výklady rozhodovací. Ale o tom zase až někdy příště. Zatím si užijte experimentování s otázkami na výklady vývojové. Jakékoli konkrétní otázky k tématu otázek ráda zodpovím.

Vašim výkladům přeji šťastnou ruku!
Ivana

V obrazové příloze jsou použity karty Symbolon.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s