Pětkové karty v malé arkáně

V naší sérii o malé arkáně se dnes dostáváme ke kartám s energií čísla pět. Obvykle ve výkladu nepatří k těm oblíbeným, protože pětka je kontrolní bod nebo chcete-li číslo první výzvy.

V jedničce vznikl záblesk, dvojka přidala prostředí a teprve jejich spojením vznikl skutečný zárodek – číslo tři. Ve čtyřce se novorozenec učil disciplíně a  ohmatával si hranice vymezeného prostoru. Pětka představuje pubertu, kdy je přirozené se proti zavedeným pořádkům vzbouřit a začít hledat svůj vlastní svět. A dneska si ukážeme, jak taková revolta vypadá v jednotlivých elementech.

Oheň svou podstatou na vnější autority příliš nedá a jeho „puberta“ má punc odvahy. Pětka holí představuje spor a často jde právě o konfrontaci s autoritou. Mohou to být třenice o moc či pravdu, ale vždycky to jiskří. Pětka holí vede své války s maximálním nasazením, a to i když nemá naději na vítězství. V bojích pětky holí nejde o nenávist či zlobu, tam se vždycky jedná o nějaký princip. V šarvátkách pětky holí si oheň vybrušuje své postoje, bez nich by byl jen neviditelnou ovcí ve stádu. Jiskření pětky holí se většinou nemusíme bát, ale je dobré k ní přistupovat s ochrannými pomůckami 😎

Nepolapitelný vzduch byl ve čtyřce na chvíli lapen do sítí kompromisu, ale v pětce se křehké příměří zvrtlo. Vzduch si našel cestu ven z vězení i za cenu natlučených kolen. Pětka mečů obvykle nese přívlastky jako porážka nebo ztráta, a jde vlastně o takové zpytování svědomí nebo bilanci dosavadního vývoje. Jestliže jsem pětku obecně nazvala pubertou, tak pětka mečů jsou takové ty depresivní stavy, kdy je všechno špatně, život stojí za houby, tráva není dost zelená a nebe není dost modré. Lížeme si rány a dost možná především ty, které jsme si sami nadrobili, protože jsme včas nerespektovali nějakou hranici. Pětka mečů je velmi často sebelítost a je důležité hlídat, aby nepřerostla do chronické podoby. Pětka mečů nás učí, že ztráty jsou součástí života, a na cestě k dospělosti se musíme naučit se ctí i prohrávat.

Hranatá ohrádka pro vodu vytvořila ve čtyřce bezpečný rezervoár, ve kterém jde víc o hájení než o disciplínu. Ale každé dítě nakonec z dětské vaničky vyroste a v pohárové pětce zjistí, že svět není jenom růžový. Z té chráněné ohrádky jsme si možná vysnili pohádky o lásce, ale pohárová pětka konfrontuje naše sny s realitou. Prožíváme zklamání, která nás učí o křehkosti srdcí i mezilidských vztahů. V pohárové pětce je zakotvena bolest z nenaplněného očekávání. Takovou kartu nechceme vidět ve výkladu na vztah, ale ona vlastně říká, že jsme od druhého chtěli víc než jsme mohli dostat. A dost možná, že jsme chtěli víc než jsme sami byli ochotni nabídnout. Pětka si obecně hledá svůj díl svobody, a my ji právě v této fázi často druhým krademe. Jako když ten puberťák svými kousky zkouší trpělivost a lásku dospělého rodiče, a pak je ublížen, když ho rodič odkáže do patřičných mezí. Pohárová pětka zraňuje a bolí, ale jen skrze ni můžeme emočně dospět.

Ve čtyřce vystavěl zemský element nádhernou pevnost, kterou se může pyšnit několik dalších generací. Ale jak už to tak bývá, ne vždycky jsou potomci šťastní z toho, co jim předkové zanechali. A protože jsem pětku přirovnala k pubertě, tak diskovou pětku si můžeme představit jako pořádné trucování. Zabarikádování v dětském pokoji a nulová komunikace s okolím. Vlastně ani nejde zjistit, co se odehrává pod povrchem, protože pravda je skrytá pod ocelovými pláty, skrze které ani slunce nezasvítí. Všechno je temné a zamračené, je to hluboká skepse bez ohledu na množství pokladů a hojnosti, které tahle pětka mívá k dispozici, ale zarytě je ignoruje. Jestliže se disková pětka objeví ve výkladu, tak si to představte jako šneka ve zkamenělé ulitě. Nemůžete ho přeprat silou, protože když mu rozbijete ulitu fyzickou, vytvoří si imaginární náhradu, do které vás stejně nepustí. Pětka disků nevidí a nechce vidět, často ovšem demonstrativně trpí. Pro okolí je to velká zkouška trpělivosti, ale pokud je to náš vlastní pohled do zrcadla, možná bychom se mohli nad sebou zamyslet a přestat trucovat.

Stejně jako se většina z nás prokouše pubertou, pětky se prokoušou svými vzpourami a dojde na párování. A to je vlastně téma čísla šest, o kterém si povíme příště.

Máte-li nějaké dotazy, komentáře či postřehy, prostor k diskuzi je pod článkem otevřen.

Vaše Ivana

V obrazové příloze jsou použity karty z tarotové sady Crowley.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s