Jak na rozhodovací výklad?

Ke kartám často přistupujeme ve chvílích, kdy nevíme kudy kam a nebo se potřebujeme ujistit o správnosti našeho rozhodnutí. Zatímco pro situaci bloudícího ve tmě bych použila analytický výklad pro zmapování a stanovení priorit, skutečné rozhodování je tématem dnešního povídání.

Klasický rozhodovací výklad je takový nástroj virtuální reality, protože ukazuje vývoj následků našeho rozhodnutí. Můžeme si to představit jako diagram. Pokud se teď rozhodnu pro A, bude následovat A1, A2, A3. Pokud se teď rozhodnu pro B, bude následovat B1, B2, B3.

Pořád to neznamená, že karty provedou rozhodnutí za nás. Uvidíme však výsledek rozhodnutí v čase a taky cenu, kterou za ten výsledek zaplatíme. Každé rozhodnutí je něco za něco, na to bychom neměli zapomínat. Dobře provedený rozhodovací výklad by měl obě tyto složky obsahovat a neslibovat zlaté tele zadarmo.

Rozhodovací výklad obvykle prozradí motivaci pro naše rozhodování – třeba jestli je skutečné a nebo si jen tak nevážně s nějakou myšlenkou pohráváme, a většinou i preferenci pro tu či onu variantu.

Jak je vidět, výsledkem rozhodovacího výkladu je velké množství informací, které je potřeba smysluplně poskládat, aby to byla pomoc a ne další znejistění. Kromě znalosti karet je u rozhodovacích výkladů potřeba trochu analytického myšlení. Někdy je to docela zajímavá detektivka.

Všechno začíná od otázky. Už víme, že se neptáme „Co bych měla dělat?“ nebo „Měla bych udělat to nebo ono?“, protože tahle odpověď není v kompetenci karet. V rozhodovacím výkladu se ptáme „Jak bude vypadat situace X, pokud se rozhodnu pro A nebo pokud se rozhodnu pro B“. Pak mi karty nabídnou dva paralelní výklady (cestu A a cestu B), jejichž klady a zápory tazatel uváží a provede rozhodnutí na svou vlastní zodpovědnost.

Správně by varianty A a B měly zahrnovat 100% možností a k tomu někdy potřebujeme rozhodovací výklady řetězit.

Příklad – tazatel chce vědět, jestli má přijmout pracovní nabídku P nebo Z. To jistě není 100% možností a především tazatel přeskočil současné stadium. Jak to opravit? Řetězem rozhodování:

1)    Změnit či zachovat současnou situaci? To splňuje podmínku 100% možností a takový výklad může například ukázat, že se současná situace vyvrbí jinak a lépe i bez toho, aby si tazatel lámal hlavu rozhodováním mezi P a Z.

2)    Pokud bude první výklad jednoznačně směřovat ke změně, přichází druhý rozhodovací výklad. A protože P a Z nejsou všechny možnosti na světě, přidáme k nim doplňkovou cestu „jiné“. Zatím je to anonymní cesta, je jen dopočtem do 100%, ale velmi často se stává, že svým obsahem přebije to, co máme jako jediné možné v naší hlavě.

3)    Pokud skutečně vyjde cesta „jiné“ jako nejlepší, přichází na řadu třetí výklad, ve kterém se pokusíme s tazatelem tuto neznámou co nejvíce zpřesnit.

Z příkladu vyplynula další informace, totiž že rozhodovací výklad nemusí obsahovat jen dvě varianty, může jich být klidně i několik. Ale měly by to být varianty stejné úrovně, jinak musíme znovu řetězit.

Příklad – tazatel má znovu pracovní nabídky P a Z, obě v tuzemsku. Ale kromě toho ještě přemýšlí o studiu v zahraničí, kde se rýsuje pracovní nabídka W. Tady bych použila následující členění:

1)    tuzemsko nebo zahraničí (to je 100%)

2)    pokud vyjde tuzemsko, pak jdeme ve stopách předchozího příkladu

3)    pokud vyjde zahraničí, pak následuje volba W a „jiné“, případně musíme rozplést kombinace jen studium, studium a práce, nebo jen práce.

4)    Je potřeba uvážit i skutečnost, že zahraničí neobsahuje jen tu jednu zemi, o které tazatel aktuálně uvažuje.

Aby to všechno nebyla jen pustá teorie s mnoha podmínkami, příště udělám ukázkový rozhodovací výklad s postupným vysvětlením všech kroků. A to jak na rovině obecné – tedy ve vztahu k výkladovému vzorci, tak na rovině konkrétní, tedy co v daném výkladu říká ta která vytažená karta.

Konec konců už staří latiníci měli přísloví o tom, že slova poučují, ale příklady táhnou 😎

Pokud někdo stojí o veřejný výklad na své konkrétní rozhodování, prosím pošlete mi svou otázku do emailu do 24 hodin. Vaše jméno zveřejněno nebude. Vybrat mohu jen toho prvního, tak neváhejte!

Vaše Ivana

V obrazové příloze jsou použity karty z tarotové sady Röhrig.

1 komentář: „Jak na rozhodovací výklad?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s