Příklad rozhodovacího výkladu

Slíbila jsem konkrétní demonstraci výkladu na rozhodování a tady je. Tazatelkou je žena, manželka a matka dvou dětí. Žijí v Praze a mají vše co potřebují – zázemí, práci, výběrové školy pro děti, ale přesto jakoby jim něco chybělo. Otázka pro karty zní – jak bude vypadat náš život jako rodiny pokud zůstaneme v Praze a nebo pokud se z Prahy odstěhujeme.

Dvakrát jsem se ujistila, že otázka je pro rodinu jako celek a nikoli pro tazatelku samotnou, protože to mohou být dva výklady s diametrálně odlišným výsledkem.

Vytažené karty jsou ilustrací dnešního článku.

Uprostřed trůní královna mečů – ta byla vytažená jako první na pozici „doplňující informace k výkladu“. Na té královně je vidět určitá bezradnost, hledá jak být šťastnější a přemýšlí o mnoha možnostech. Zdá se mi, že myšlenka na případné stěhování je jen jednou z variant, kterou se snaží podrobit zkoumání. Tazatelka je ochotná naslouchat a je připravena přijmout za své rozhodnutí odpovědnost. Z obrázku té královny mám pocit, že manžel má hlas pouze poradní, alespoň v této konkrétní záležitosti, na kterou se karet ptáme. To neznamená, že je to něco špatného! Ale je dobře pojmenovat věci jak jsou. Tazatelka cítí o to větší zodpovědnost za správné rozhodnutí.

Karty nalevo od královny jsou cestou „zůstat v Praze“ a karty vpravo od královny jsou cestou „odstěhovat se z Prahy“.

Varianta „zůstat“ začíná devítkou holí. Začátek varianty v sobě vždycky nese informaci o tom, jak moc je tazatel této cestě nakloněn. Často jde o informace z podvědomí, které je důležité pojmenovat a vytáhnout na povrch. Tahle devítka má v sobě určitou hrdost a vyrovnanost. Dokáže ustát vnější tlaky, přestože jich není  málo. Tazatelka si je moc dobře vědomá toho, že jejich rodina funguje dobře, všichni jsou sehraní a táhnou za jeden provaz. Možná by chtěla něco víc, ale zároveň se bojí rozbořit co funguje. Ta souhra mi tu vychází jako faktor důležitější než zázemí, práce nebo zmiňované školy.

Za devítkou následuje Velekněz, který drží v jedné ruce klíč a druhou jako by říkal „pojď sem“. Alespoň tak to vnímám v tuto chvíli pro tento konkrétní výklad. A co to znamená? Že i když se tazatelka rozhodne pro variantu „zůstat v Praze“, najde si ji nějaká nabídka na změnu. Ona tomu stěhování neunikne, i když se pro to nerozhodne hned na místě. Přijde mi, že někdo moudrý tazatelce otevře srdce a ona najde svou touhu, silnější než všechny strachy. Ta devítka pojmenovala situaci a Velekněz říká, že královna přehodnotí své vnitřní argumenty a vyslyší svou touhu z Prahy odejít, přestože si ji zatím tak silně neuvědomuje. Ten klíč v ruce Velekněze by pochopitelně mohl být i od nějaké pražské nemovitosti, ale z té poslední karty cítím závan přírody.

Eso disků je vždycky signál pro nový začátek a týká se hmotných aspektů našeho života. Protože mluvíme o bydlení, je to stěhování. A jak jsem předeslala, v tomto případě cítím z karty přírodu, žádné velkoměsto. Výsledkem varianty „zůstat v Praze“ je paradoxně stěhování nejen z Prahy, ale nebála bych se to zpřesnit jako stěhování blíž k přírodě.

A jaká je cena za tuto cestu? To vnímám především v kartě Velekněze. Spousta lidí bude tazatelce tak bláznivý nápad rozmlouvat. Budou hlasitě opakovat argumenty, kterými ona teď operuje. Zároveň ale prověří sílu jejího rozhodnutí, sílu její touhy dosavadní jistoty opustit. A taky pochopí, že stěhování bude znamenat i změnu lidí, kterými je rodina obklopena. Možná i ztrátu některých přátel.

Má tedy smysl dívat se i na karty pro variantu „odstěhovat se z Prahy“? Přečtěme si vytažené karty a uvidíme.

Nejdříve se musíme mentálně vrátit do současnosti, protože pohárová osmička je aktuální nastavení tazatelky pro odstěhování z Prahy. A vidíte sami, že ta karta žádným nadšením neoplývá. Je celá černá a emociálně vyšťavená, mele z posledního, přestože je na začátku. Tazatelka se sice myšlenkou na odstěhování zabývá, ale představa fyzické realizace ji naprosto odrazuje. Když porovnáme devítku holí a osmičku pohárů, je evidentní, že tazatelka si přišla spíš pro výklad, aby nebláznila a nikam rodinu z Prahy nehnala.

Nicméně další dvě karty ji usvědčují z toho, že po tom odstěhování bytostně touží, jen se potřebuje dostat za hranu všech svých pochybností a negativních myšlenek. Nejsilněji tam vnímám strach z odsouzení ostatními lidmi. Že ji nazvou sobeckou, protože pro děti je přece největší koncentrace příležitostí právě v Praze! Její sen žít mimo Prahu je opravdový a silný, ale ona je tak ve vleku rozumových argumentů, že poslala vlastní sny do ilegality.

Cenou za splnění snu je přiznat jeho obsah sobě a hned potom manželovi. Ve dvou snáze ustojí všechny pochybnosti a teprve pak může přijít Velekněz s těmi klíči od nového domova.

Tenhle výklad vyšel zajímavě, protože vlastně nebyl skutečným rozhodováním. Ale to se někdy u rozhodovacích výkladů stává. Naše srdce dobře zná výsledek, ale hlava ho zamlží snůškou rádoby rozumových argumentů, jejichž odražení konzumuje zbytečnou energii a čas. A v tom nám mohou být karty nápomocny.

Doufám, že příklad konkrétního rozhodovacího výkladu byl srozumitelnější než obecný popis jeho struktury 😊

Vaše Ivana

V obrazové příloze jsou použity karty z tarotové sady Crowley.

1 komentář: „Příklad rozhodovacího výkladu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s