Devítkové karty v malé arkáně

Číselná škála se v devítce završuje, posloupnost dochází do stadia moudrosti a poznání, aby se z ní v desítce odlouplo semínko pro další generaci. Pokud bychom přirovnali číselnou řadu k fázím lidského života, pak je devítka stářím se vší nashromážděnou zkušeností, někdy bolestí, opuštěností a třeba i frustrací z toho, že se mladí nechtějí z té hromady zkušeností poučit.

Devítky v jednotlivých elementech jsou tak rozdílné jako jsou rozdílní lidé ve svém seniorském věku. Pojďme se na ně kouknout.

Devítka holí je fyzicky utahaná, ale ve srovnání s vrstevníky je vitální a stále kypí chutí něco dělat a být užitečná. Limity vlastního těla ji však nutí občas zvolnit a světě div se, také si někdy nechat pomoci. Jestliže jsme v osmičce mluvili až o chaotické hyperaktivitě, devítka zvládá svou sílu efektivněji zaměřit. Přesto nebývá spokojená, protože ona by zkrátka chtěla dokázat víc věcí najednou a je naštvaná na všechna vnější omezení, která jí v tom brání. Podstatou moudrosti ohnivé devítky je rozpoznat a přijmout omezení, vůči kterým nemá smysl vzdorovat a je lepší naučit se s nimi žít. Ale protože oheň není z těch, kteří by dobrovolně vzdali boj, řada tarotů pro výstrahu zobrazuje situaci, kdy devítka holí svou vlastní moudrost popírá.

Vzdušnou osmičku jsem popisovala jako křížovku, ve které mentálně běháme vodorovně a svisle, abychom nabrali co nejvíc informací a pak je zase co nejrychleji pustili ven do světa. Devítka mečů je z toho běhání unavená, stáhla se do sebe. Pomyslná informační křížovka se přemístila z pavlače do vnitřního světa, aby mohla bilancovat vlastní život. Mohlo se to stát dobrovolně nebo se nepříjemně ozval někdo z těch, kterým se v osmičkovém stadiu vměšovala do života. Každopádně teď sedí a má hlavu v dlaních, zpytuje svědomí a sama sobě nic neodpustí. Nepřiměřená krutost vůči sobě samé, neschopnost odpustit si vlastní chyby, to jsou nešvary a výzvy, se kterými se mečová devítka musí utkat. A tam směřuje i její moudrost a poznání.

Pohárová osmička byla zraněná, citově vyčerpaná a vztahově závislá. Věčná samaritánka, která sama nejvíc po lásce a péči hladoví. Devítka přináší do temné jeskyně smutků novou naději, je jako světlo na konci tunelu. Moudrost pohárové devítky spočívá v neochvějné víře v to, že po noci přijde znovu slunečný den, ale světlo uvidíme jen tehdy, budeme-li mít oči dokořán. O svou radost se zkrátka musíme sami přičinit a nečekat, že nám ji druzí přinesou až pod nos. Opačným extrémem a tedy výstrahou pohárové devítky jsou trvale nasazené růžové brýle s neschopností zaostřit realitu, někdy i v součinnosti s alkoholem.

Disková osmička byla pořád samá práce a pravidelný životní rytmus, zaměřený na detail. Preciznost a efektivita, tak by se dalo její téma shrnout. Pracovitost osmičky byla odměněna výsledky, kterými se devítka může na stáří kochat beze strachu z penzijní reformy. Devítka s láskou a pýchou obhlíží své panství, a je zároveň naplněná zvědavostí i strachem jak s tím vším příští generace naloží. Moudrost diskové devítky je kontinuita života – plodit a shromažďovat, abych mohl vše v co nejlepší kondici dále předat. A to se může týkat jedinců stejně jako celé naší planety.

Příště cyklus o malé arkáně uzavřeme desítkami, abychom se mohli těšit na kapitoly o dvorních kartách.

Vaše Ivana

V obrazové příloze jsou použity karty z tarotové sady Crowley.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s